Lazerle Dövme Sildirme

İstenmeyen, kötü yapılmış ve zamanla anlamını yitiren dövmelerden kurtulunabilir. Vazgeçilen dövmenin silme işlemleri lazerle yapılmaktadır. Bu işlemler seanslar halinde olabilmektedir. Yaklaşık olarak bir buçuk iki ay aralıklarla 3 ile 10 seans halinde gerçekleşen dövme sildirme işleminde dövmenin büyüklüğü, rengi, dövmenin yapıldığı sene ve  vücudun yara iyileşme süresine göre bu süre uzayabilmektedir. İşlem süresi uzun olabileceği gibi kısada sürebilmektedir. Parmak ve uç bölgelere yapılmış dövmelerin silme işlemleri daha fazla seans gerektirmektedir. Gövdeye daha yakın bölgelerde daha hızlı silme işlemi yapılması söz konusudur. Her seans başında dövmenin renginde % 20 açılma yaşanmaktadır. Lazerle dövme sildirme işlemlerinde herhangi bir iz ve leke bırakmadan yapılabilmektedir. Fakat bu durum bazen değişmektedir. Vücutta bulunan dövme küçük bir yazı halindeyse kısa sürede sildirme işlemi gerçekleştirilirken boyutu büyük ve içi renkli olan dövmenin sildirme işlemi ise daha uzun zamanda gerçekleşmektedir.

Dövme silme tedavisi sırasında hemen sonrasında lazerle işlem uygulanan yerde kanamalar oluşmaktadır. Kanama olan bölge daha sonrasında kabuk bağlamakta ve kabuklar 15 gün sonra dökülmektedir. Kabuk dökülmesinden sonra bekledikçe dövmenin rengi daha çok açılmaktadır. Bu işlem seanslar halinde yapıldıkça dövmeden kurtulunabilir. Kişi iki gün boyunca dövme silme işlemi uygulanan bölgeye su değdirmemeye dikkat etmelidir. Uzmanlar tarafından kişilere verilen kremler kullanılmalıdır. Bölgedeki yara iyileşene kadar güneşten korunmalıdır.

Dövme sildirme işlemlerinde mevcut dövmenin yaşı da oldukça önemlidir. Zamanla dövme eskimekte ve yıpranmaktadır. Dövmenin eskime süresi ortalama 2 yıldır. İki yıldan eski olan mevcut dövmeler kolaylıkla silinmekte ve beş yıldan daha eski olan dövmelerin silinme işlemleri ise en kolay silinendir. Kullanılan boya içerisinde demir, bakır alaşımları daha fazlaysa boyayı silmek daha zor olabilmektedir. Profesyonel olarak yapılan dövmelerin silinme işlemleri daha kolaydır. Amatör olarak yapılan dövmelerde boya ve derinlik farklı olduğu için işlemi zordur.

Q Switched Nd Yag lazer cihazının farklı başlıkları kullanılarak renkli dövmelerin de silinme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Siyah boyalara göre renkli dövmelerin silinmesi daha zordur. Dövmeyi yaptırmada ve sildirmede en merak edilen nokta ise acı verip vermemesidir. Lazer cihazın vereceği acı kişiden kişiye değişebilir. Acı duyulduğunda gerekli görüldüğü taktirde bölgeye krem ya da lokal anestezi uygulanabilmektedir.

Lazerle dövme sildirme işlemi Q-switched Nd YAG lazeri ile gerçekleştirilmektedir. Bu cihaz en yeni sistemdir. Bu lazer cihazı ile kırmızı, mavi ve siyah renkli dövmelerin silme işlemleri yapılmaktadır. Kısa sürede yüksek enerji ile ışın atımları gerçekleşmektedir. Dövme sildirme  de kullanılan diğer lazer cihazları ise; Q-switched ruby ve Q- switched alexandrite bu iki cihazdan daha etkili olan Q- switched Nd YAG lazer cihazı ile kısa sürede renkli dövmelerden kurtulunabilinir. Bu üç cihazda dövme sildirme işlemleri için üretilmiştir. Dövme sildirmenin başka yöntemleri olduğu söylense de lazerle sildirme haricinde başarılı olacak farklı bir yöntem bulunmamaktadır. Krem,jel gibi kimyasal maddeler dövmeden kurtulmak isteyen kişilerin aklına gelen ilk yöntemler olsa da ciltlerde yanıklar ve lekelenmeler sebebiyet vereceğinden uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

© 2020 SERA ESTETİK | Designed By Oğuzhan Şahin

العربيةEnglishFrançaisDeutschTürkçe