4846_spa

Toprak; yaşamın 4 elementinden biri ve her yerde bolca bulunur. Yüzyıllar önce, Ayurveda’nın ayrılmaz bir parçası idi. Toprak sayısız hastalığa iyi gelen mucizevi bir tedavi olmasına rağmen bugünlerde pek bilinmiyor. 

Çamur banyosu yüzlerce yıl kadar geriye uzanan, şifa tekniğinin en eski formlarından biridir. Çamurun iyileştirici özellikleri atalarımız tarafından iyi biliniyordu. Aslında çamur banyosu, Antik Yunanlılar tarafından sıklıkla kullanılmıştır. Çamurun birikmiş toksinleri kaldırarak, vücudun dengesini geri yükleyen iyileştirici güçleri olduğuna inanılırdı. Bu rahatsızlıklardan kurtulmak için çamurun su ile karıştırılıp vücuda uygulandığı bir terapi şeklidir. Çamur gövde üzerinde hiçbir yan etkiye sahip olmayan, tamamen organik maddelerden oluşur. Çamurda bulunan mineraller; kükürt, demir, magnezyum, potasyum, bromür, iyodür, silikon, selenyum, kalsiyum, çinkodur.

4846_front_mud

Çamur Terapisi Nedir?

Toprak, insan sağlığı için yararlı olan bir çok mineral içerir. Pek çok hastalık ve sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olabileceği doğrudur. Çamur terapisinde kullanılacak olan toprağın yerin en az 4 cm altından kazılması gerekmektedir. Daha sonra çakıl, çürümüş madde ve diğer toprak kirliliklerinden temizlenmelidir. Temizlenmiş toprak, güneşte bırakılıp kendi kendine ısınarak içindeki mineraller aktive edilebilir ya da ıslatıldıktan sonra yapay olarak 50 dereceye ısıtılabilir. Bu da deri tarafından minerallerin emilmesini arttıran termal bir etkiye sahiptir.

Kullanılacağı zaman su ile karıştırılıp kil gibi bir macun oluşturulur ve cilde uygulanır. Kabuk olup düşmeye başlayana kadar güneşte beklenir. Bu yirmi dakika ile bir saat arasında bir süre alabilir. Bazı spalar uygulamayı bez şeritler ile yapabiliyor. Bu ısı kaybını önlemeye yardımcı olur. Suyun yardımıyla çamur tekrar ıslatılır masaj yaparak yüzden temizlenir. Önce sıcak su ile sonra soğuk su ile banyo yapılır. Değişen sıcaklıkların da tedavide etkisi vardır. Çamur banyosu tedavisinden sonra yıkanmak için sabun kullanmayın. Islak çamur cilde değdiğinde mineraller cilt tarafından emilir ve kan akışına katılır. Vücudun vitaminleri yemeklerden çok deri yoluyla aldığı doğrudur. Bu nedenle, bu tedavi vücudu genel olarak temizleyici bir etkiye sahiptir. Çamur terapisinden maksimum fayda elde etmek için tekrarlamadan önce en az 2 hafta kadar bir süre ara verilmelidir.

4846_vulcanetti-bergullo2-big

Eğer çamur terapisini tüm vücudunuza uygulamak istemiyorsanız, sadece yüzünüze de uygulayıp fayda sağlayabilirsiniz. Ayrıca çamur banyosuna gitmeden önce, bir şey yemediğinizden emin olun. Terapi için en uygun zaman sabahın erken saatleridir. Tedavi için kullanılabilecek farklı çamur türleri bulunmaktadır. Toprağın her türünün çeşitli sağlık problemlerini tedavi etmede farklı faydaları vardır.

Çamur Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Çamur terapisinin vücutta ve derideki etkileri genel olarak şunlardır;

-Ölü cilt hücrelerini temizler, daha yumuşak ve parlak bir cilt ortaya çıkarır.
-Deri üzerindeki lekeler ve yamaların azaltılmasına yardımcı olur.
-Vücuttan toksinleri temizler ve detoksifikasyona yardımcı olur.
-Tıkanmış cilt gözeneklerini açar.
-Kan dolaşımını artırır.
-Cildi nemli tutar.
-Cildin pH dengesini sağlar.
-Deride kolajen üretimini stimüle eder.
-Açık gözenekler, kırışıklıklar ve yaşlılık lekelerinin görünümünü en aza indirir.
-% 100 doğal, güvenli ve ekonomiktir.
-Göz kaslarını yatıştırıcı etkileri vardır.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Terleme ile toksinlerin dışarı atılmasını arttırır.

Ayrıca çeşitli sistemik sağlık sorunlarının tedavi edilmesini sağlar. Bunlar;

-Cilt: Sedef, egzama, akne, cüzzam, pullu dermatozlar, ürtiker, vitiligo, kseroderma, yamalı deri, morluklar, doku onarımı

-Kas ve Eklem Sorunları: Fibromiyalji, osteoartrit, romatizma, gut, kas-iskelet ağrısı, şişlik

-Duygusal Bozukluklar: Aşırı stres, oryantasyon bozukluğu, uyuşukluk

-Göz Sorunları: Konjonktivit, göz küresinde kanama, göz enfeksiyonları ve alerji, glokom

-Solunum Problemleri: Astım, bronş-pnömonisi, difteri, göğüs ağrısı, tıkanıklık, kızamık, grip, bronşit

-Kalp Sorunları: Raynaud hastalığı, eritromelalji, akrosiyanoz, damarlarında ülser oluşumu

-Sinir Hastalıkları: Nevralji, epilepsi, travma sonrası felç

-Sindirim Sorunları: Şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık, bağırsağın düzgün çalışmaması, kolit, enterit

-Diğerleri: hormonal dengesizlikler, böbrek sorunları, toksisite, diyabet, kızıl, kulak enfeksiyonları, Amebiazis, baş ağrısı, uykusuzluk, lösemi, anemi, kırıklar, hipertiroid, böcek ısırıkları

© 2020 SERA ESTETİK | Designed By Oğuzhan Şahin

العربيةEnglishFrançaisDeutschTürkçe