Anti aging, yaşlanma sürecini yavaşlatmak veya tersine çevirmek için uygulanan yöntemlere denir. Anti-aging ile cildin yenilenmesi, hormonların dengelenmesi, yaşlanmaya bağlı hastalıkların önlenmesi hedeflenir. Serbest radikaller, azalan hormonlar, cildin UV ışınlarına maruz kalması, hareketsiz yaşam, sigara, stres ve sağlıksız beslenme yaşlanmanın temel nedenleridir. Çevreden ve yaşam tarzından doğrudan etkilenen cildiniz, yaşlanma belirtilerinin en fazla görüldüğü organdır. Ancak yaşlanma sürecini yavaşlatmak mümkündür. Koruyucu hekimliğin parçası olan anti aging ile hücrelerin enerjisi arttırılır; kozmetik bakımla cildin yaşlanma süreci yavaşlatılır. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz bu süreci güçlendirir.


Yaşlanma sürecinin kontrol altına alınması için ilk adım genel sağlık muayenesi yaptırmaktır. Kan ve hormon testleriyle vitamin, mineral, kolesteroltrigliserid ve hormon düzeyleri tespit edilir. Sağlıklı kişiler anti aging uygulamalarla desteklenir, hastalık varlığında iyileştirme yoluna gidilir. Anti agingde en önemli unsurlar; beslenme şeklinin iyileştirilmesi, kilo kontrolü sağlanması ve yaşama aktif katılımın teşvik edilmesidir.

Anti aging yöntemleri

Cilt gençleştirme prosedürleri tek başlarına veya diğer yöntemlerle kombine edilerek uygulanabilir. Günümüzde bu amaçla uygulanan pek çok yöntem mevcuttur.

Dolgu

Dermal dolgu maddeleri, yumuşak dokunun kapasitesini geliştirmek için cilde enjekte edilen ürünlerdir. Yağ dokusu, kolajen, hyalüronik asit veya sentetik implant (silikon) içerebilirler. Deneyimli bir dermatolog tarafından uygulandığında doğal sonuçlar verir.

Kırışıklıkların, derinleşen anatomik çizgilerin yumuşatılmasıyla, yüzde kaybedilen hacim yeniden kazandırılır. Dudak kalınlaştırma, kaş kaldırma, el sırtındaki kırışıklıkların giderilmesinde sıklıkla kullanılır. Tüm ten renkleri için güvenlidir, geçici veya kalıcı olabilir.

Botoks

Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen toksinin laboratuvarda saflaştırılmasıyla oluşturulan ilaçtır. Botulinum toksini, uyarılmasını geçici süreyle engelleyerek enjekte edildiği bölgedeki kasları gevşetir. Botoks, mimik kaslarının oluşturduğu kırışıklıkları ortadan kaldırır. Alın, göz çevresi, üst dudak, boyun, koltuk altı, el ve ayaklara uygulanabilmektedir. Uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Örümcek ağı estetiği

Cilt hasarına göre belirlenen sayıda medikal ipin ince uçlu iğneler aracılığıyla cilt altına yerleştirilmesidir. Vücut 6 ay içinde eriyen bu iplerin etrafına kendi biyolojik ağını örer. Bu yöntemle kolajen üretimi uyarılarak kırışıklık, sarkma, hacim kaybı ve bozulmuş cilt kalitesi gibi sorunlar ameliyatsız şekilde çözülür.

Anti aging yöntemleri en çok cilt için kullanılmaktadır

Anti aging yöntemi olarak kök hücre

Kök hücreler kendilerini yedekleyerek çoğalabilir, farklı dokulara dönüşebilir, doku ve organ onarımı yapabilirler. Vücudumuzda hayat boyunca bulunurlar ancak yaşlandıkça sayıları azalır. Kemik iliğinden veya yağ dokusundan alınan kök hücreler bazı laboratuvar işlemlerinden geçirilerek serum haline getirilir ve damardan dolaşıma geri verilir.

Gençlik kaynağı olarak görülen kök hücre tedavisi yaşlanan cilt hücrelerinin yeniden programlanmalarına olanak sağlayarak yaşlanmanın etkilerini geri çevirir. Anti aging amaçlı kök hücre tedavileri ayaktan uygulanabilir, ağrılı iyileşme süreçleri içermez

© 2020 SERA ESTETİK | Designed By Oğuzhan Şahin

العربيةEnglishFrançaisDeutschTürkçe